implant sakincasi

Günümüzde birçok diş hekiminin önerdiği, hastaların da tercih ettiği tedavi yöntemlerinden bir tanesi implanttır. İmplant hem daha modern bir tedavi yöntemi olması açısından hem de daha uzun vadede kullanılabilir özelliğine sahip olması açısından son zamanlarda sıklıkla uygulanmaktadır.

implantı kimler yaptırabilir

Hangi Durumda İmplant Yaptırılmamalı?

  • İmplant ihtiyacı olan bölgedeki eksik kemik durumunda
  • Yüksek şeker
  • 22 yaşın altındaki gençler
  • Diş eti iltihabı tedavisi olmamış kişiler.

Peki, kimler implant yaptırmamalı? Öncelikle şunu belirtmekte fayda var: İmplant, cerrahi bir işlem olduğu için ve çene kemiğinde çalışılan bir operasyon olduğu için herkese yapılamamaktadır. Kemiklerinde hastalık olan kişiler, şeker hastaları ve diğer sistemik hastalarda implant tedavisi uygulanması sakıncalı olabileceği için bu kişiler risk altında olan guruptur. Bunun yanında hamile bayanların da implant yaptırması hem kendilerine hem de bebeğe zarar verebilir. Çünkü implant, anestezi ile yapılmakta ve zaten hamilelik boyunca ağır ilaçlar kullanılması zararlı olan hamilelerin implantı kesinlikle yaptırmamaları gerekiyor ve diş hekimine herhangi bir problemin mevcut olması durumunda hamile olduğunu belirtmeleri hayati önem taşıyor.

Diş tedavilerinde ilk etapta tek diş eksikliği ihtiyacına binaen, köprü proteze alternatif olarak geliştirilen implant, günümüzde birçok hasta tarafından yaptırılmış ve bu operasyonlar çoğunlukla başarılı bir şekilde tamamlanmıştır. Biraz önce de şeker hastalarının, kemiksel rahatsızlığı olan kişilerin ve özel durumu nedeni ile hamile bayanların implant yaptıramayacaklarını yani kısacası kimler implant yaptırmamalı sorusunun cevabını verdik. Bunun yanı sıra kemiksel gelişimi henüz tamamlanmamış çocuklarda da bu tedavi sakıncalı olabilir. bu nedenle çocukların fiziksel gelişimi tamamlandıktan sonra mutlaka doktor tavsiyesinde, bir tehlike arz etmeyen durumlarda yapılmalıdır.

Hekim:

Dt. Seçkin Horozal

For a Lifetime of Smiles!

Yorum ( 1 )

  • Ayşe

    Alt çenemde tek diş eksikliği var. İmplant yaptırmak istiyorum. Alt çenemde eksik diş kemiğinde biraz kemik kaybı varsa implant yaptırabilir miyim? En iyi implant markası nedir? Bana fiyatı ne olur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir