+90 (216) 641 45 15 | bilgi@implantdental.gen.tr |

Hamilelikte Diş İmplantı Yaptırılır Mı?

Hamilelikte diş implant yaptırılır mı? Hamilelikle implant tedavileri yaptırmak mümkün müdür? Sevgili ziyaretçilerimiz sizler de bu soruların cevaplarını arıyorsanız doğru kaynaklara dayanarak sizler için büyük bir araştırma yaptık. Aradığınız her şeyi yazımızda rahatlıkla bulabilirsiniz.

Bilinmesi gerekmektedir ki implant yapılmayacak diş yoktur. Sadece implant tedavisi yapılmayacak olan bazı sağlık sorunları olmaktadır. Eksik olan bütün dişlerin yerine yapılabilmektedir. Ancak bu aşamalarda da dişlerin ya çürümüş yada dişlerin çekilerek yerlerine implant yapılması bazı durumlarda doğru olmamaktadır. Var dişi dişi kurtarmaya çalışılması en doğru kadar olmaktadır. Bu aşamalarda çürümüş dişlere kanal tedavisi veya hasta kişinin durumuna göre başka etkili tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir.

Hamilelik döneminde kesinlikle kadınlara implant tedavisi uygulaması yapılamaz. Bunların başlıca nedenleri implant tedavisi bilindiği üzere cerrahi bir işlem olmaktadır buna göre hamile kadın anestezi altında bazı ilaçları kullanarak bu işlemi kaldıramaya bilir. Aynı zamanda operasyon sonrasında da hastanın ilaç kullanımı gerekli olmaktadır ve ya mutlaka röntgen istenmektedir. Bunlar anne karnında bulunan bebeğe ve anneye de zarar vermektedir. Bunun için kesinlikle hamile olduğunuz zamanlarda bu işlemleri hem kendi hem de bebeğinizin sağlığı için yaptırmamanız gerekmektedir.

İmplant tedavisinin pahalı olmasının en büyük nedenlerinden bazıları , implantın titanyum gibi pahalı bir maddeden yapılması olmaktadır. Ancak bilinmesi gerekmektedir ki yapılan araştırmalarda implant tedavisi Ülkemizde, diğer ülkelere oranla daha ucuz ve daha cazip fiyat seçeneklerine yapılmaktadır. Bunun en büyük nedeni Avrupa birliği kalitesinde malzeme kullanılmasına rağmen el işçiliği ülkemizde daha ucuza yapılmaktadır. Eğer implant tedavisi yaptırmak istemeyen kişilerde bir diğer garantili işlem genellikle klasik protez yöntemi olmaktadır.

Yorumlar ( 8 )

 • Yeliz ACAR

  merhaba ben yeliz acar ben bundan bir ay önce diş çektirdim ve doktor um belli bi süre den sonra dış taktrma mı söyledi.fakat ben suan iki hafta lık gebe oldum için diş taktir mamda SAKIN ca VAR mi?anestezi li ve ağrılı bir işlem olacan dan artı ilaç kullanmam gerekiyor muş sizce taktir mam da bi SAKIN ca VAR mı

 • Yeliz ACAR

  merhaba ben yeliz acar ben bundan bir ay önce diş çektirdim ve doktor um belli bi süre den sonra dış taktrma mı söyledi.fakat ben suan iki hafta lık gebe oldum için diş taktir mamda SAKIN ca VAR mi?anestezi li ve ağrılı bir işlem olacan dan artı ilaç kullanmam gerekiyor muş sizce taktir mam da bi SAKIN ca VAR mı bilgi ‘lerini zi bekliyorum !

  • Admin

   Merhaba Yelis hanım,
   Size şu aşamada implant takılmasını tavsiye etmem. İlaçların teratojenik etkisi (fetüste oluşabilecek herhangi bir olumsuzluk) açısından en tehlekeli dönem; hamileliğin
   ilk 3 ayıdır. Fakat, diş çekilen bölgeye herhangi bir yer tututcu gibi diş yapıştırılabilir. O durumu değerlendirmek
   gerekir. Ben bir muayene yapmak isterim. Bazı durumlarda eğer çekilen diş estetik bölgede ise muhakkak bir işlem yapmak gerekir.
   Saygılar,
   Diş Hekimi
   Ufuk Tosun, BDS, mScD

 • Merve

  Merhaba benim 2 sene Once vidalarim takildi bu senede Disler takilacak ama su an 13 haftalik gebeyim ve doktorum 4 aydan Sonra takilmasinda Bir sakinca yok dedi sizce tehlikeli olurmu?saygilarimla tesekkurler

  • Admin

   ilk 3 ile son 2 ay dışında diş takılmasında hiç bir sorun yaşamazsınız Merve hanım.

 • Deniz

  Şuanda 23 haftalık gebeyim dişim apse yaptığı için 5 günlük antibiyotik tedavisi gördüm şimdi ya çekim yapılacak yada kanal tedavisi diyor. Çekim olursa estetik olarak kötü biyerde olduğu için yapıştırma diş yapılır mı

  • Admin

   Merhaba Deniz Hanım,

   Yapıştırma diş derken yaptırmak istediğininizin köprü kron olmasını istediğinizi düşünüyorum, bu durumda çekilecek dişin sağ ve solundaki dişlerin kesilceği anlamına gelir, 23. haftada bir sakınca olmayacaktır.

 • Ayşe

  Merhaba ben eksik dişlerden dolayı dişlerimde aralanma olduğu için 3 ay önce diş teli taktırdım. Dişler yerlerine oturduğu zaman da implant veya köprü tedavisi yapılacak. 31 yaşındayım. diş tellerim çıkmadan hamile kalmanın sakıncası olur mu? bir doktor uygulanan kuvvetten dolayı gebelikte diş etlerinin daha kolay iltihaplanacağını ve tüm dişlerin kaybedilebileceğini yazmış. Hamile kalınsa bile sıkma işleminin yapılmaması gerektiğini söylemiş. Doğru mu?

Yorum Yazın

Whatsapp Destek Hattı
Mesaj Gönder