emax

İmplant yaptıran hastalarımdan bu konuda çok soru geldiği için; bu konuya açıklık getirmek isterim.

Kemik dokusundaki iyileşme oldukça zaman isteyen bir durumdur. Bu iyileşme süreci birçok etkene bağlıdır. Burada hastanın yaşı, kemikteki dokusunun vitalitesi, travmanın büyüklüğü gibi durumlar çok önemlidir.

Genel olarak fikir vermesi açısından; çok basit bir kırık vakasında bile iyileşme, minimum 4 hafta gibi bir sürede olmaktadır. Büyük kırıklar da bu süre 6 hafta ile 3 ay arasında değişmektedir.

İmplant takılan bölgede kemiğin implanta kaynaması durumu, kemik iyileşmesi süreci ile aynıdır.

İmplant takılan bölgede implantın kemiğe kaynaması 4-5 hafta gibi bir sürede başlamakta, 8-12 hafta gibi bir sürede de buradaki kemik olgunlaşmakta (iyileşme) olmaktadır. Üzerine diş takılabilecek duruma gelmektedir.

Bu konuyu kısaca toparlamak gerekirse;  Bazı şartların oluştuğu vakalarda implantlar üzerine dişler hemen veya birkaç gün içinde takılabilir.

Ancak bu her hastaya implantları takıldıktan dişleri takılabilir anlamına gelmez.

Takılan implantların kemiğe sıkıca vidalanması durumunda üzerine dişler hemen takılabilir. Fakat bu kemiğin iyiliğinden kaynaklanması durumunda iyidir ancak implantın agresiv yivleri sayesinde sağlanmışsa veya hut kalınca bir implant, açılan dar bir yuvaya vidalanarak sağlanmış ise, sonrasında hasta sıkıntılar yaşayacaktır.

Hemen dişleri takabilelim diye implantın kemiğe çok sıkı vidalanmasının da bazı mahsurları vardır.

İmplantların kemiğe çok sıkı vidalanması şayet implantın üzerindeki agresiv yivler (büyük yivler) ile sağlanmış ise, implantlar takıldıktan sonra ödem (şişlik) ve ağrılar olabilmektedir.

Özetle, implantlar takıldıkları bölgede de micro düzeyde hareketlidirler. Eğer implantın takıldığı yerde micro düzeydeki hareketi 100 mikrondan daha küçükse hemen üzerine dişlerin takılmasında bir mahsur, sakınca yoktur.

Aksi taktirde risk alıyoruz demektir.

Eğer diş çekim boşluğuna implant takmışsak veya implant taktığımız kemik bölgesinde çok süngersi bir görünümde kemik varsa; diş doktoru da implantları takıp üzerine diş takarsa büyük risk alıyoruz demektir. Bu ve bu gibi durumlarda implantın kemiğe kaynaması için 2-3 ay gibi bir süre beklememiz uygun olacaktır.

İmplant takılır takılmaz üzerine diş takılabilme durumu çok sınırlı sayıdaki durumlarda geçerlidir.

Dt. Ufuk Tosun: İmplantların kaynaması kırılan bir kemiğin kaynamasına eş değerdir. En nominal kaynama süreci 2-3 ay ve fazlasıdır.

İmplant Üstüne Ne Tür Kaplamalar Takılabilir?

İmplant takıldıktan sonra 3 aydan fazla beklemenin her hangi bir sakıncası olmaz, aksine 3 aydan ne kadar fazla bekler ise implantın uzun ömrü için iyi olacaktır.

İstanbul implant’ın uyguladığı implant fiyatları listesini incelemek isterseniz implant fiyat listesi sayfamızı ziyaret ediniz.

Hekim:

Dt. Seçkin Horozal

For a Lifetime of Smiles!

Yorum ( 74 )

 • Dilara

  Merhaba hocam, dişime implant vidası yapıldı ama henüz diş takılmadı iyileşme icin beklıyorum ama bugn diş etimin üzerinde bise cıktıgını farkettim ve korktm kontrole gdecegm ama ne sorun olablır?

 • Ayten

  Merhaba gecen hafta implant yaptirdim. 3 ay sonra kontrol edildikten sonra dis takilacakmis. Tekrar anestezi gerektirecek bir islem olacak mi? Bu surecte hamile kalirsam sorun yasar miyim?impilant vidasi takildiktan sonra dis kapağı dişi takınca anestezi yapıyorlar mı?

  • Dt. Ufuk Tosun

   Merhaba Ayten hanım, hamilelik süresince diş işlerinize tamamen ara vermeniz gerekebilir. implant takılırken ona küçük bir kapak takılıyor zaten sonrasında ayrıca bir kapak takımı söz konusu değil.

 • Mehmet YÜKSEL

  Geçen sene 4 haziranda başladım implanta 12 tane ekim sonuna takılacaktı o gün geldiğinde 7 tanesi düştü canım çok yandı bende kemik erimesi varmış bu defa kemik erimesi için ilaç kullandım kasım sonunda tekrardan dökülen implantlar çakıldı 15 gün önce kapaklar takıldı bu süreçten sonra ne oluyor diş doktoruma çok kızdığımdan birşey sormuyorum son aşamaya geldik çok canım acıdı çokkkk anlatamam bundan sonraki süreçte canımın acıyacağı bir durum oluyormu dişciye gitmeye korkuyorum artık

  • Dt. Ufuk Tosun

   Merhaba 7 implantın düşmesi çok normal değil, bunun dışında caninizin aciyacagi bir işlem kalmamiş.

 • Suat

  Burun estetiği öncesinde implanta başlarsam sonrasında sorun olur mu, 3 ay sonra protez takiliyormus estetik sonrasına kalıyor bir problem yaşar miyim

  • Dt. Ufuk Tosun

   merhaba bu konuyu estetik doktorunuz ile istişare etmelisiniz.

 • Serkan

  Merhaba 4 ay önce implant yapıldı bugün de çiviler takıldı 10 gün sonra tekrar gitmem söylendi acaba dişler 10 gün sonra takılır mı

  • Dt. Ufuk Tosun

   Merhaba Serkan bey, çivilerden kastınız nedir anlayamadık abutment veya iyileşme başlıkları olduğunu varsaysak süreniz dolmuş hekiminiz dişlerinizi takacaktır.

 • Murat

  Slm hocam ben yurt disinda yasiyorum 2019 da turkiye de implant vidasi takti doktor bir yil sonra dis takacakti ben gidemedim gecen yil turkiye ye corana dan dolayi . Bu yaz sikinti cikmazsa gidecegim ama 2 yildir 3 tane vida agzimda sorun olurmu tesekur ederim

  • Dt. Ufuk Tosun

   Merhaba Murat bey, hiç sorun olmaz

 • Sevilay

  Merhaba, gecen hafta implant yaptirdim. 3 ay sonra kontrol edildikten sonra dis takilacakmis. Tekrar anestezi gerektirecek bir islem olacak mi? Bu surecte hamile kalirsam sorun yasar miyim?

 • Cennet

  Merhabalar hocam, anneme üniversite hastanesinde 3ay önce 11 adet implant takılmıştı, 3aylık bu sürecin sonunda da üst vidaları takıldı ama röntgen çekilmeden direk ameliyata almışlar. Bir sorun olmadığından basıl emin oldular röntgen çekilmesi gerekmiyor muydu işlem öncesi ve ne kadar daha beklesek daha iyi olur diş takımı için

  • Dt. Ufuk Tosun

   Röntgen almak en doğrusudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir