implant dişlerin bakımı

Yirmilik yaş dişlerimiz genellikle birçoğumuzun ağrısını çektiği, çektirmek zorunda kaldığı dişlerden bir tanesidir. 20’lik yaş dişlerinin diş kemiğine göre duruşu, büyüklüğü diğer dişlere göre farklılık gösterebileceğinden çekim yöntemi ve şekli de farklılık göstermektedir. Özellikle ileriki yaşlarda 20 lik diş çekimi kemik yapısının farklılaşmasına bağlı olarak daha zor hale gelebilir.

20 lik Diş Hangi Durumlarda Çekilmelidir

Dişlerin gerekli bakımının yapılmaması ve yuvada bakteri oluşumuna bağlı olarak yirmilik dişin ileri derecede çürümesi ve kurtarılamayacak kadar fonksiyonunu yitirmesi sonucu diş hekimlerince çekilmesi önerilebilir. Bunun yanı sıra perikoronitis olarak da bilinen diş eti iltihabı da diş çekiminin nedenleri arasında yer almaktadır.

20 lik diş çekimi

20 lik diş çekimi

Diş apsesi kişide müthiş derecede ağrıya neden olur. Yaşanan şiddetli ağrılar da artık dayanılmaz hale gelir ve dişin çekilmesi gerekir. Aynı zamanda yirmilik dişlerin sürme basınçları diğer dişleri de etkilediği için ortodontik amaçlı yirmilik diş çekilebilir. Bahsettiğimiz gibi farklı nedenlerle yirmilik dişler hekimlerde uygun görüldüğü takdirde çekilebilir.

Hangi yaşlarda uygundur

20’lik diş çekimi için en uygun zaman yirmi ila otuz yaş aralığıdır. Yaşı daha ilerlemiş kişilerde bu dişin çekimi kolay olmayabilir, tedavisi daha zor durumlara yol açabilir. Eğer bu dişin pozisyonunda bir sıkıntı ya da ağrı, rahatsızlık gibi durum yoksa dişin çekimi ertelenebilir. Herhangi bir ağrı ya da problem yaşanması ihtimaline karşı düzenli kontrollere gitmek ya da ağız bakımını sağlıklı bir şekilde yapmak kişinin dişlerini daha uzun vadeli kullanmasına yardımcı olur.

Çekmeköyde 20’lik diş çekimi için : çekmeköy diş hekimi

Hekim:

Dt. Seçkin Horozal

For a Lifetime of Smiles!

Yorum ( 2 )

 • Süreyya

  Yirmilik dişin yanına impilant yapılırmı yapılırsa ileriki zamanda yirmilik diş çürürse ve çekmek gerekirse impilant zarar görürmü bilgi verirmisiniz saygılar

  • Dt. Ufuk Tosun

   Merhaba, 
   20 lik dişin yanına yapılacak implant ilerleyen zamanlarda 20 lik dişin çekilmesi durumunda zarar görmeyecektir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir