sinüs lifting nedir

Azı dişlerini kaybeden hastalarda, zamanla kemiğin dikey konumda eridiği ve sinüs boşluklarının oluştuğu gözlemlenmektedir. Bu uygulama işe uygun ölçülerde diş implantını konumlandırabilmek için yeterli kemik yüksekliğinin oluşmadığı görülür. Bu tür vakalarda açık sinüs lifting ameliyatı yapılarak konumunu kaybetmiş sinüs ortadan kaldırılır.

Ayrıca oluşturulan boşluğa kemik tozu adı verilen kemik grefti yerleştirilir. Genel olarak uygulanan implantların uzunluğu 10 mm’dir. Bu ölçüden daha kısa olan implantlara kısa implant adı verilir. Uzunlukları ise 6-8 mm arasındadır. En çok uygulanan diş tedavilerinden birisi olan diş implantı için ise kemik yüksekliğinin en az 7-10 mm olması istenir.

Sinüs lifting yapılmadan önce kulak burun boğaz doktorundan engel olup olmadığı kesinlikle muayene olup danışılmalıdır. Mevcut sinüsünde iltihap olan birinde sinüs lifting ameliyatı başarılı olmayacaktır.

Açık Sinüs Lifting Hangi Durumda Yapılamaz

Dişi çekilen hastaların yıllar sonra implant tedavilerinin gerçekleştirilmemesi sebebiyle kemikte ciddi şekilde erimeler gözlemlenir. Bu erime dikey veya yatay yönde olarak kemik hacmini ciddi biçimde azaltır. Dişlerin alınmasından sonra ise sinüs boşlukları aşağı doğru sarkarak, kemiğin en tepe noktasına kadar uzanmaktadır. Çene kemiğinin yüksekliğinin azaldığı durumlarda ise sinüslerin sarktığı bölgeye diş impantının yerleştirilmesi imkansızdır. Bu uygulama için açık sinüs lifting yapılamaz. Süre gelen 6 ay sonra ise implantların yerleştirilmesi gerekir.

sinüs lifting

Sinüs Lifting Operasyonları Nasıl Yapılır?

Öncelikle anesteziden sonra diş etinde kesi yapılır ve diş seti flebi ortadan kaldırılır. Uzman diş hekiminin iyi bir görüş sağlaması ve rahat bir şekilde çalışma sahasına sahip olması gerekir. Kemikte sinüsün yan duvarı olan sinüste uygun şekilde kemik penceresi aralanır. Pencere aralandıktan sonra sinüs mambran zarı yırtılmadan önce hassas olarak esnetilir ve ardından yukarı doğru kaldırılır.

Çok ince olan sinüs zarı, yırtılmalara maruz kalabilir. Bu istenmeyen durum ile karşılaşılmaması için boşluğa kemik tozu yerleştirilir. Yerleştirilen kemik tozu 6 ay içerisinde kemiğe dönüşür. Yumuşak doku dikişlerle kapatılarak kalan kemikte sinüs lifting operasyonu için bölgedeki kemik yüksekliği ölçülür. 4-5 mm’den büyük kemik yüksekliği için aynı seansta işlem tamamlanır.

Bu uygulamadan sonra kanama oluşmaması için serumlu tampon 20 dakika boyunca ısırılmalıdır. Dişlerin açılmamasına özen gösterilmelidir. Tuzlu su ile sık sık gargara yapılır. Sert ve sıcak yiyeceklerden uzak durulmalı ve aşırı sıcak banyo yapılmamalıdır.

Sinüs lifting ameliyatı fiyatlarımızı öğrenmek için iletişim sayfamızdan veya yandaki whatsapp butonundan bize ulaşınız.

Hekim:

Dt. Seçkin Horozal

For a Lifetime of Smiles!

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir