1

İmplant tedavisinde yapılan protez nedir nasıl yapılmaktadır? Merak ettiklerinizi yazımızda rahatlıkla bulabilirsiniz.

İmplant tedavisi esnasında yapılan yapay diş kökü anlamına gelmektedir. Bu aşamalarda ise kalıcı dişlerden herhangi birisinin kaybedilmesi sonrasında da, o bölgelerde oluşmaya başlayan diğer dişlerin aşındırmadan ve aynı zamanda ise çevre dokulara zarar vermeden ve bunun yanında yerleştirilmiş olan yapay diş kökleri olmaktadır. Bu aşamalarda ise implant dişler ile normal şekillerde yapılan protezler arasında ise bazı aşamalarda değişiklikler olmaktadır. Bunlar ise, köprü protez, bölümlü protez, tam protez olarak net şekillerde farklılıklar olmaktadır.

Diğer protez uygulamalarında ise, çevre dokulardan destek alınması zorunlu bir şekilde olmaktadır. Bu destekler diş etlerinden ya da diğer dişlerden alınarak yapılmaktadır. Bu durumlarda ise diğer dişlere ve aynı zamanda ise diş etlerine bir miktarda olsa zarar verme durumları ortaya çıkarak kendini göstermeye başlayan sorunlardan bir tanesi olmaktadır. Yapılan bu protezler ise yapıları gereği bazı ciddi anlamda sorunlara ve problemlere neden olmaktadır.

İmplant Protezleri Hangi Malzemeden Yapılıyor?

 • Zirkonyum kaplamalardan yapılan protezler
 • Porselen kaplamalardan yapılan protezler
 • Akrilik kaplamalardan yapılan protezler
implant protez

implant protez

Bu sorunlardan bazıları ise şöyle olmaktadır; besinlerin gömülmesi ve istenilen oranda öğütülmemesi, altlarına yemek artıklarının kaçması ve orada birikmesi, bunların yanında ise yan dişleri çürütmesi, ve en büyük sorun olarak da dişleri küçültmek gibi büyük problemler çıkmaktadır.  İmplant tedavisi de tam bu zamanlarda ve noktada devreye girmektedir. Hiçbir çevre dokularına zarar vermeden ve hiçbir yan etkisi olmadan kendi başına bütün dişleri başarılı bir şekilde tutmaktadır. Bu aşamalarda ise hastanın çenesinde yeterli olarak kemik yapısı varsa birden fazla da implant diş tedavisi uygulanmaktadır ve aynı anda köprü protezleri ile hiçbir şekilde çıkarma ve takma işlemlerini yaşamadan kalıcı implant tedavileri uygulanmaktadır. Eğer sizde dişlerinizde olan protezlerin yerine implant tedavisi uygulamaları yaptıracaksanız eğer mutlaka uzman bir diş hekiminden bilgi almanız gerekmektedir.

Hekim:

Dt. Seçkin Horozal

For a Lifetime of Smiles!

Yorum ( 2 )

 • Ayhan Cangul

  İyi günler şu anda yurt dışında yaşıyorum istanbula dış tedavisi için gelmek istiyorum. şu an üst çenemde tam protez var ve kemik kaybından dolayı yeni bir protezin sağlam olmayacağını öğrendim. gittiğim dış hekimleri bana sinüs kaldırıp 7 adet implant yapmamı önerdiler 8ay sonra yeni bir protez yaptırabileceğimi söylediler böyle bir tedavinin bana malietini öğrenmek istiyorum tesekurler Ayhan Cangul

  • Admin

   Merhaba Ayhan Bey,

   Doktorunuzun verdiği süreç oldukça makul, nitekim implant fiyatları alabilmeniz için yasalarımız gereği telefon ile aramalı veya kliniğimizde muayene olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir