+90 (216) 641 45 15 | bilgi@implantdental.gen.tr |
implant fiyatları

Çakma Diş Nedir?

Çakma diş diğer adıyla implant diş, kaybedilen dişlerin tedavi edilerek yerine getirilmesi sağlanan ve vücuda yan etki yapmayan, kemiğe dayanma işlemi sağlandıktan sonra doğal diş gibi işlev görmesini sağlayan vida, plak gibi materyallere verilen isimdir. Çakma diş üzerine yapılan işlevler sonrasında diş doğal görünüme kavuşmaktadır. Tek diş eksikliği meydana geldiğinde sağlam olan dişlere temas etmeden işlem tamamlanır. Ancak tamamen diş kaybı varsa veya kısmi kayıp mevcutsa sabit protezlerle çakma diş yapılır.

Kimlere Çakma Diş ( İmplant ) Uygulanır?

Çakma diş yani implant belirli bir uzunluk ve kalınlık ölçüleri olan materyallerdir. Diş kaybı olan kişinin implant yerleştirilecek bölgenin hacmi ve yoğunluğu uzunluk ve ölçülere sahip olmalı. Çakma diş uygulamasının yapılabilmesi için yaş sınırı bulunmamaktadır. Genel olarak sağlık muayenesinden geçen kişinin rahatsızlık problemi olmaması gerekiyor. Dişsizliğin meydana gelmesinden sonra uzun süre beklememek gerekiyor. Aksi durumda kemik erimesi meydana geldiğinde çakma diş yapımı zorlaşacaktır.  Genç yaşta olan kişilerin implant tedavisinden yararlanabilmesi için aktif olarak kemik büyümesi ve gelişimi sona ermiş olmalıdır.

İmplantın Ne Kadar Süre Ömrü Vardır?

İmplant içeriğinde titanyum bulunduran bir materyal bulundurur. Bu madde sayesinde çakma dişin çürümesi mümkün olmuyor. Ancak kişinin ağız hijyenine dikkat etmesi gerekir. Dişte çürüme oluşmasa da ağız sağlığına dikkat edilmediğinde diş eti rahatsızlıkları meydana gelir. Diş eti rahatsızlıkları nedeniyle implantta da sorunlar olacaktır. Dişlerin temizliğine dikkat edildiğindeyse çakma diş ömür boyu kullanılabilecektir.

Çakma diş tedavisi yapılırken anestezi yapılmaktadır. Bu sayede işlem sırasında ağrı hissedilmeyecektir.  Diş tedavisi gerçekleştirildikten sonra kişi soğuk kompres uygulayarak ağrıların ve şişliğin oluşumunu engellemelidir. İmplant tedavisi sonrasında kişinin kaliteli bir yaşam sürmesini sağlayacak olması nedeniyle ileriye dönük olan bir yatırım olacaktır.

Yorumlar ( 2 )

 • Hacer bakan

  iyi akşamlar. ben arka tarftaki dişlerimi çektirdim bu yüzden çakma diş yaptırmak istiyorum. inpilant ve çakma aynı şeyler mi farklı mı anlıyamadım bir de fiyatlar verilmiş ama bir tane çakma diş fiyatı ne kadar tutar öğrenebilir miyim ?

  • Implant dental

   Merhaba Hacer Hanım,

   Çakma diş ile implant aynı şeydir, toplumumuzda bazı çevreler implant için çakma diş demeyi tercih etmektedirler. fiyatlarını öğrenebilmeniz için kliniğimizi aramanız gerekmektedr.

Yorum Yazın

Whatsapp Destek Hattı
Mesaj Gönder